İnek Süt Verimi Nasıl Artar?

Süt artışı doğru ırkların, doğru işletmelerde, en uygun şartlarda beslenmesiyle sağlanan bir durumdur. Hayvancılık yapan tüm işletmelerin ilk aklına gelen soru ineklerde süt verimi nasıl artar? Bunu ilk belirleyen hayvanın ırkıdır. Dünya üzerinde en çok süt veren inek ırkı holstein olarak bilinmektedir. Bu ırk, diğer ırklara oranla daha fazla süt vermektedir. Peki, bir inek günde kaç litre süt verir?  Kayıtlı görünen 63 litre /gün mevcuttur.

Irk

Süt artışı ilk olarak ırk a bağlıdır. Bunun devamında rasyon, işletme şartları, hayvan refahı ve sürü yönetimidir.

Rasyon

Irkımızı en iyi süt veren ırk olarak seçtikten sonra en önemli ikinci faktör rasyon dur. Peki, Rasyon nasıl hazırlanır? Bunu çok az sayıda yetiştirici bilmektedir. Sebebi, rasyon nasıl hesaplanır bilinmediği için rasyon hazırlamak zor bir iş haline gelmektedir. En doğru rasyonu nasıl yapabiliriz?  Çevrenizde bulunan besleme danışmanları ya da kendiniz öğrenerek en doğru rasyonu elde edebilirsiniz. Rasyon nedir, nasıl hazırlanır, kolay mı zor mu, nasıl eğitim alabilirsiniz bunu birçok site ya da şirketten ulaşabilirsiniz.

Çiftlik yönetimi

Çiftlik yönetimi ve işletme şartları süt verimi üzerinde önemli rol oynar. İşletmeler genellikle eskiden alışılagelmiş sistemle yönetilmektedir. Dünyada teknoloji alanında pek çok gelişme olmuş, insan iş gücünün yerini makineler almış, hayatımızı kolaylaştıracak pek çok ürün çıkartılmıştır. Her bireyin cebinde, çantasında teknoloji ürünleri yer almakta ancak bunu hayvancılık için kullananların sayısı tüm sektörün % 1 ini geçmemektedir. Piyasa da birçok çiftlik yönetim programı ya da diğer adıyla çiftlik takip programı bulunmakta ancak çok fazla talep bulunmamaktadır. Tüm bu dediklerimiz yapılmadan, iyi bir ırk, doğru bir rasyon, düzenli disiplinli bir çiftlik hayvan takip programı olmadan, inek ne kadar süt verir ya da inek süt verimi nasıl artar diye sormamız gereksiz hale gelmektedir.

Çiftlik verim artışı için düzenli kayıt

İşletmemizde seleksiyon yapabilmemiz, en verimli ırkları ortaya çıkarabilmemiz için işletmede düzenli kayıt tutmamız gerekir. İşletmenizde suni tohumlama kayıt sisteminiz, doğum kayıt sisteminiz, hayvanların verimlerini takip ettiğiniz bir sisteminiz olmalıdır. Bunların dışında gelir giderlerinizi kayıt ettiğiniz, stokunuzu hayvan sağlığını takip ettiğiniz bir sisteminiz olmalıdır. Tüm bunları yapmak zor ya da imkânsız değildir. Bu uygulamaları yapan işletmeler yapmayanlara oranla daha karlıdır.

Rasyon nasıl hazırlanır?

Rasyon hazırlama, hayvancılık sektöründe en geride olduğumuz kısımlar arasındadır. En çok süt veren inek nedir, hangisidir sorusundan önce rasyonu öğrenmeliyiz. Başta da bahsettiğimiz gibi rasyonu gerek firma besleme danışmanlarından ya da kendiniz öğrenebilirsiniz. Kendiniz nasıl öğrenebilirsiniz. Edindiğiniz programlar üzerinde kendinizi geliştirerek rasyon hazırlamayı öğrenebilirsiniz. Toplam rasyonu öğrenmenin yanında kesif yem nasıl yapılır? Pelet yemler nasıl yapılıyor bu konuda da kendinizi geliştirmeniz işletme gelirinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Rasyon çözerken dikkat edilmesi gereken temel parametreler

Bunları sırasıyla, Tmr protein oranı, enerji oranı, selüloz oranı, nişasta oranı, kalsiyum fosfor dengesi, kaba kesif yem oranı, toplam karışımın kuru madde oranı ve kp kd değerleridir. Bunların her birini detaylı anlatmak çok uzun süreceğinden pratik bilgi olarak edindiğiniz programda bu saydığımız parametreleri olması gerekene getirdiğinizde doğru rasyona ulaşmış olacaksınız. Tüm bunları sağladıktan sonra tmr içerisindeki kesif yem nasıl yapılır bu konuda da kendimizi geliştirmek zorundayız.

Pelet yem nasıl yapılır?

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm fabrikalar profesyonel formül yapma programları kullanmakta ancak kullandığı hammaddeler birçok işletmede bulunan hammaddeler olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Halk tabiri ile un var şeker var yağ var geriye helva yapmak gerekiyor. Bu formülleri internet üzerinden hammaddelerin protein, enerji, yağ ve nişasta oranlarını bir yere not alıp toplamını 1000 kg’a denklenip toplam besin değerlerini 50’ye bölerek benzer yem değerlerini yakalamanız mümkündür.  Manuel yapmak zor ise bununla alakalı program satın alabilirsiniz.  Ya da sitede bulunan telefon, Whatsapp ya da mail yoluyla bizden yardım talep edebilirsiniz.

BEREKETLİ GÜNLER DİLERİZ.