Ülkemizde ve dünya da bir işletmenin en önemli bölümü buzağı bölümüdür. İşletmenin geleceği ve bir yıllık emeğin ve beklentinin sonuçlandığı bölümdür. Araştırmalar, süt çiftliklerinin, mevzuata ve endüstri danışmanlığı çabalarına rağmen,  buzağı besleme ve buzağı mamaları dikkate alınmıyor . Bu çalışmada, çiftçilerin buzağıları neden bu şekilde beslediklerini araştırmak için süt çiftçileri ve danışmanları ile yapılan görüşmeler kullanılmıştır. Katılımcı çiftçiler tarafından, büyük ölçüde algılanan uygunluk ve buzağı performansına dayalı olarak çeşitli buzağı besleme uygulamaları kullanıldı.

Danışmanlar, buzağıların genel olarak yetersiz beslendiğinden endişe duyuyorlardı, bu da kısmen çiftçilerin buzağı beslemek için yetersiz talimat almasından kaynaklanıyor olabilir. SÜT İKAMELERİ buzağıların temel biyolojik işlevleri ve büyümeyi destekleyecek kadar beslenmesini sağlamak için buzağı sütü ikame yemleri için standart kılavuzlar geliştirilmelidir. İşkembe gelişimini, sağlığı ve kilo alımını desteklerken buzağıların sütten kesilmesi için en iyi uygulamaları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Buzağılar ne kadar süt ile beslenmeli?

 Buzağıları günde iki kez vücut ağırlığının %10’u oranında veya 2 litre sütle beslemeye yönelik geleneksel öneri, büyüyen buzağılara yeterli enerji sağlamaz.

Buzağılar, buzağı vücut ağırlığının %15-20’si kadar tam yağlı süt veya uygun bir süt ikame yemi ile beslenmelidir.

Unutmayın, buzağılar büyüdükçe daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar, bu nedenle hacim ve enerji artmalıdır. Yani 40 kg canlı ağırlıkta doğan bir buzağı 4 litre sütle beslenirken 20 günlük olduğunda 70 kg canlı ağırlığa ulaşan bu buzağıya 4 litre süt yetersiz gelecektir. Burada kesif yeme teşvik söz konusu olsa da siz buzağınızı iyi takip etmelisiniz.

Doğru enerji ve süt hacmiyle beslenmenin faydaları arasında daha iyi sağlık, büyüme oranları, yem verimliliği ve ömür boyu süt performansı sayılabilir.

28 günlükten küçük buzağıların günde en az iki sıvı süt yemi ile beslenmesi bir zorunluluktur.

Hazırlama ve besleme süreci boyunca yüksek bir temizlik standardını koruyun

Temiz su, iyi işkembe gelişimi ve yem alımı için doğumdan itibaren gereklidir.

Buzağıların soğuk havalarda daha yüksek enerji gereksinimleri vardır.

 Buzağı sütü ikameleri

Mamalar, içerik, üretim sistemleri ve beslenme kalitesindeki farklılıklara göre farklı olarak genel olarakfiyatlandırılır. Mama alımı yaparken ürünlerin ticari ürün olduğunu unutmamak gerekir. Satın alınacak mama üretilen sütten en az % 15 daha ucuza mal olmuyorsa mama kullanmak mantıklı değildir. Birçok danışman ya da firma sahipleri tarafından mama mucize gibi anlatılsa da kaliteli bir süte sahipseniz ve mama süt maliyeti aynı ise sütü tercih etmeniz hayvan gelişimi için artı sağlayacaktır.

 Süt ikamesinin avantajları

Hastalık transferi riskini azaltır

Doğru karıştırıldığında standart bir besleme içerir.

 Süt ikamesinin dezavantajları

Tam yağlı sütten daha düşük enerji içeriği

Bitki bazlı protein içeren ürünler, üç haftalıktan küçük buzağılarda daha düşük sindirilebilirliğe sahiptir.

Etiketi anlamak

Süt ikamesinin kalitesini etiketten değerlendirmek zordur. Tek yasal gereklilik, bileşenlerin azalan eklenme sırasına göre etikette listelenmesidir.

Genellikle listelenen bileşenler, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi ham protein, ham yağ, ham lif, kül ve bazen nemdir. Süt ikame yemi, yaşamın erken döneminde optimal büyüme oranlarına ulaşmak için %20-26 ham protein ve %16-20 yağ içermelidir.

Analiz (kuru madde üzerde)
Ham protein %26 Kalsiyum %0.8
Ham yağlar ve katı yağlar %16 Sodyum %0.5
Ham lif %0 fosforlu %0.7
Ham kül %7
Malzemeler (azalan eklenme sırasına göre)
Yağ dolgulu peynir altı suyu tozu, peynir altı suyu tozu, şeker oranı düşük peynir altı suyu proteini, soya proteini konsantresi, hidrolize buğday glüteni, peynir altı suyu proteini konsantresi, L-lizin, HCI, eser element/vitamin takviyesi, sitrik asit, DL-metionin, emülgatör – lesitin

 

Kg başına katkı maddesi
Vitaminler Eser elementler
A vitamini 25.000 IU Kobalt 0,2 mg
D3 vitamini 6.000 IU Bakır 10 mg
E vitamini 250 IU İyot 0.25 mg
Manganez 30 mg
Selenyum 0,3 mg
Çinko 50 mg